Support Line Icon
Destek Hattı
0850 346 16 61
2

Yeşil Zeyin

En az siyah zeytin kadar yoğun bir şekilde tercih edilen yeşil zeytin, kahvaltı sofralarını renklendiren bir lezzettir. Ekşi tadı ve hafif yapısı ile dikkat çeken yeşil zeytin ile siz de kahvaltı sofralarınızı mükemmel bir hale getirebilirsiniz. Kahvaltının yanı sıra börek ve poğaça gibi yiyeceklerde de tercih edilen yeşil zeytin, besin değeri ile son derece zengindir. Yapım aşaması açısından siyah zeytinden farklılaşan yeşil zeytin yeni olgunlaşmaya başlayan zeytinlerin toplanması ile elde edilmektedir. 

Yeşil zeytin, zeytin ağacının olgunlaşmamış meyveleri olarak bilinmektedir. Siyah zeytin ise tamamen olgunlaşmış olan zeytinlerdir. Her iki zeytin türü de sağlıklı bir diyetin parçası olarak bilinmektedir. Kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma sağlaması gereken tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengin olan zeytin Türk mutfağının en önemli yiyecekler arasında yer almaktadır. Zeytinler sodyum, kalsiyum, fosfor ve demir bakımından yüksektir. Vitaminler ayrıca her iki zeytin türünde de bulunmaktadır.

Yeşil Zeytin Nasıl Elde Edilir?

Zeytin çukurlarının arkeolojik bulgularının gösterdiği gibi zeytinler 9000 yıl öncesine kadar tüketilmekteydi. Zeytin, MÖ 4000'den itibaren faydalı bir bitki olarak yetiştirilmiştir. Zeytin ağacından pek çok eski yazıda bahsedilir. Üstelik barışın sembolü olarak bilinen zeytin, hayati yağlar sağladıkları için Akdeniz diyetinin merkezi bir parçasıydı. Bu doğrultuda zeytinin Akdeniz'de menünün vazgeçilmez bir parçasıdır.

Yeşil zeytin, hasat edilen ve olgunlaşmamış zeytinlerin çizilerek kurutulması sonucunda elde edilmektedir. Çizmenin yanı sıra zeytinlere kırma işlemi de gerçekleştirilebilmektedir. Hiçbir işlem görmeden kurulan zeytinler de lezzetli bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Dalından toplanıp kurularak sizlere ulaştırılan yeşil zeytini siz de sipariş vererek eşsiz tatların size ulaştırılmasını sağlayabilirsiniz. 

Yaprak dökmeyen zeytin ağacı genellikle budaklı hale gelmektedir. Zeytin ağaçları 20 metre yüksekliğe kadar büyüyebilir. Gri-yeşil yapraklar küçük, kösele ve mızraksı ila elips şeklindedir. Ağaç nisandan hazirana kadar çiçek açar ve rüzgarla tozlaşır. Zamanla çiçek, posa ile çevrili çekirdekli bir meyveye dönüşür. Zeytinin kendisi elipsten küreye kadardır ve dört santimetreye kadar büyüyebilir. Sadece Avrupa'da binden fazla farklı zeytin çeşidi vardır. 

En Lezzetli Yeşil Zeytin Çeşitleri

Zeytin yetiştiricileri ağaçları ekim sonundan hasat eder. Hasat şubat ayına kadar sürebilir. Hasadın büyük bir kısmı işlenerek çeşitli kalite seviyelerinde sattığımız yağa dönüştürülür. Bu noktada ülkemizde pek çok farklı noktada yeşil zeytin üretimi gerçekleştirilmektedir. Son derece lezzetli ve sağlıklı yapısı ile dikkat çeken yeşil zeytin Marmara ve Ege bölgelerinde yoğun bir şekilde üretilmektedir.

Ham haldeyken zeytinler o kadar çok acı madde içerirler ki yenmezler. Bu nedenle yeşil zeytin ve siyah zeytin asla çiğ olarak tüketilmemektedir. Salamura veya suda bekletilerek hazır hale getirilmektedir. 

Yeşil Zeytinin Faydaları

Yeşil zeytinin sağladığı pek çok fayda vardır. Söz konusu faydaları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz. 

·      Yeşil zeytin oleik asit açısından son derece zengindir. Oleik asidin vücuttaki kanser genlerinin ekspresyonunu engelleyebileceğini ifade etmek mümkündür. 

·      Zeytin, vücutta antioksidan görevi gören polifenoller açısından zengindir. Söz konusu polifenoller hücrelerin çok daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. 

·      Yeşil zeytin inflamatuar süreçleri azaltmaya yardımcı olmaktadır. 

·      Zeytin türleri kalp sağlığı için son derece faydalı bir yapıya sahiptir. 

·      Fosfor, demir, sodyum, magnezyum, potasyum vitaminleri açısından oldukça önemlidir. 

·      Üreme problemlerine karşı tedavi edici bir etkiye sahiptir ve doğurganlığı artırmaktadır. 

·      Kan pıhtılaşması problemini yüksek oranda ortadan kaldırmaktadır. 

·      Anemiye karşı vücutta etkili bir şekilde koruma sağlamaktadır. 

·      E vitamini açısından zengindir ve vücudun E vitamini ihtiyacını en iyi şekilde karşılamaktadır. 

·      Hücreleri koruyarak hücre yenilenme işlemlerinde vücuda yardımcı olmaktadır. 

Yeşil Zeytin Fiyatları

Yeşil zeytin tutkunlarının en çok merak ettiği konu zeytin fiyatlarıdır. Söz konusu fiyatların tercih edilecek zeytin türüne göre değişkenlik gösterdiğini ifade edebiliriz. Bu noktada siyah zeytin kategorisinde yer alan ürünleri inceleyerek hem sevdiğiniz zeytini türünü bulabilir hem de fiyatlarını öğrenebilirsiniz. Hadi, siz de tek tıkla sipariş oluşturmak ve en lezzetli zdeytinleri sofranızda görmek için hemen harekete geçin.

Sırala
FİLTRELE
FİLTRELE
Kategori
FİLTRELE
Üretici Markaya Göre
FİLTRELE
Ürü Puanı

Aramaya başlamak için en az 2 karakter yazmalısınız

Kategoriler
Ürün Favorilere Eklendi.
Anasayfa Kategoriler Sepetim
Hesabım