Support Line Icon
Destek Hattı
0850 346 16 61
2
İndirimli Ürünler
Ücretsiz Kargo
Hızlı Gönderim
Aynı Gün Gönderim
İndirimli Ürünler
Ücretsiz Kargo
Hızlı Gönderim
Aynı Gün Gönderim
Filtreler:
Marka Adı
4 ve 4+ puanlı ürünler
250 - 500 ₺

Salamura

Salamura, buzdolabının olmadığı ve yiyeceklerin en iyi şekilde depolanması gereken zamanlardan günümüze kadar ulaşmayı başarmış mükemmel bir yiyecek saklama yöntemidir. 

Tuzlu su, sudaki bir tuz çözeltisidir. Tuz içeriği değişebilir. Ancak tuzlu su yaklaşık %3,5 (tipik deniz suyu konsantrasyonu veya gıdaları salamura için kullanılan çözeltilerin alt ucu) ile yaklaşık %26 arasında değişen tuz çözeltilerini içerir.                                                                     

Tuzlu su, termal enerjinin bir yerden bir yere taşınması için büyük soğutma tesislerinde yaygın olarak kullanılır. Daha soğuk havalarda, yollardaki buzları çözmek veya donma sıcaklıklarını azaltmak için tuzlu su kullanılabilir. Yemek pişirmede salamura ve tuzlama için tuzlu su kullanılır.

Salamura Nasıl Yapılır?

Tuzlu su, suda konsantre bir tuz çözeltisidir. Sudaki herhangi bir tuz çözeltisi, örneğin potasyum klorür tuzlu su olabilir. Doğal tuzlu sular yeraltında, tuz göllerinde veya deniz suyu olarak bulunur ve klorürler ve magnezyum ve potasyum sülfatlar gibi ticari olarak önemli tuz kaynaklarıdır.

Salamura şu durumlarda kullanılabilir:

  • Yiyeceklerin korunması
  • Isı transferi
  • Buhar emilimi
  • Çeliğin söndürülmesi (soğutulması)

212°F'de (100°C), doymuş sodyum klorür tuzlu su ağırlıkça yaklaşık %28 tuzdur, oysa 0°C'de (32°F), tuzlu su sadece yaklaşık %26 tuz tutabilir. Termal iletkenlik artan tuzlulukla azalır ve artan sıcaklıkla artar.

Çelik ısı eşanjörlerinde soğutma ortamı olarak tuzlu su çözeltisi kullanılır. Bu, sıcaklığı düşürerek, tuzlu suyun bileşimini değiştirerek ve çözünmüş oksijeni tuzlu sudan uzaklaştırarak azaltılabilen korozyona neden olabilir. Tuzlu su korozyon önleyicisi, korozyonu önlemek için klorürlü tuzlu su kapalı devridaim soğutma sistemlerinde kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmış bir borat-organik korozyon önleyicidir.

Salamura Neden Önemlidir?

Tuzlu suyun, ağartıcı gibi paslanmaz çeliği aşındırdığı bilinmektedir. Kalsiyum klorür gibi güçlü bir tuzlu su, metallere ve alaşımlara karşı oldukça agresiftir. Tuzlu su çözeltilerindeki korozyon oranları damıtılmış sudakinden daha yüksektir, buna karşın saldırının hızı ve doğası bir malzemeden diğerine değişir.

Salamura; yiyeceklerin uzun süre bozulmadan dayanabilmesi için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Tuzlu suyun içerisinde bekletilerek fermente edilen yiyecekler uzun süre bozulmadan dayanabilmektedir. Bu süre kapsamında yiyeceklerin yavaş yavaş olgunlaşma sürecine girmesi beklenir. Uygun koşullarda saklanan yiyecekler uzun süre boyunca tazeliğini koruyabilmektedir. Özellikle et ve balık, salamura şeklinde sık sık tercih edilmektedir. Buzdolabı gibi yiyeceklerin saklanması için gerekli elektronik cihazların olmadığı dönemlerden salamura yiyecekler tercih edilmekteydi.

Hangi Yiyecekler Salamura Edilir?

Akla gelebilecek her türlü meyve, sebze, et ve balık salamura yöntemi ile saklanabilmektedir. Bunun yanı sıra zeytin, asma yaprağı, turşu çeşitleri ve peynir de salamura edilen yiyecekler arasında yer almaktadır. Bu noktada siz de birbirinden farklı lezzetlerde ki yiyecekleri salamura şeklinde tercih ederek mutfağınızda pratik bir şekilde kullanabilirsiniz. 

En Kaliteli Salamura Yiyecekler

En kaliteli salamura yiyecekleri tercih etmek istiyorsanız doğru adrestesiniz. Peynircim ayrıcalıkları ile mükemmel bir deneyim elde etmek için web sitemizde yer alan ürünleri detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Farklı lezzetlerin salamura halinin en iyi şekilde sunulduğu salamura kategorisinde ki ürünleri detaylı bir şekilde inceleyerek kendiniz için en uygun olan ürünleri tek tıkla sipariş verebilirsiniz. 

Salamura yiyeceklerin tadından vazgeçemeyenler için bu ürünü sipariş etmek oldukça özeldir. Ancak daha önce hazır salamura lezzetini tatmamış olanlar için çekimser davranmak değerlidir. Peynircim, satışa sunduğu bütün ürünlerde kalite ve yüksek standartlara odaklanarak hareket eder. 

Salamurayı dilediğiniz an tüketebilmek adına hazır ürünlerden yararlanmanız gerekir. Peki, daha önce hiç hazır salamura satın almadıysanız hangi markayı tercih etmelisiniz? Peynircim, size sunduğu bütün ürünlerde kalite ve lezzet konusunda beklentileri zirveye çıkarır. 

Salamura Fiyatları

Salamura fiyatları ile ilgili detaylı bir şekilde bilgi almak istiyorsanız web sitemizde yer alan ürünleri detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Bu noktada sizlere en iyi fiyat garantisi sunan Peynircim’de ki ürünlere tek tıkla sahip olabilirsiniz. 

Sırala
FİLTRELE
FİLTRELE
Kategori
FİLTRELE
Üretici Markaya Göre
FİLTRELE
Ürü Puanı

Aramaya başlamak için en az 2 karakter yazmalısınız

Kategoriler
Ürün Favorilere Eklendi.
Anasayfa Kategoriler Sepetim
Hesabım