Size Özel İndirim.

Peynircim’den yapacağınız 50 ₺ ve üzeri siparişlerinizde Kargo Ücretsiz.

Support Line Icon
Destek Hattı
0850 346 16 61
2
İndirimli Ürünler
Ücretsiz Kargo
Hızlı Gönderim
Aynı Gün Gönderim
İndirimli Ürünler
Ücretsiz Kargo
Hızlı Gönderim
Aynı Gün Gönderim
Filtreler:
Marka Adı
4 ve 4+ puanlı ürünler
250 - 500 ₺

Sosis

Sosis

Birbirinden kaliteli sosis türleri ile kahvaltı sofralarınızı renklendirmek ister misiniz? Cevabınız evet ise doğru adrestesiniz. Peynircim’de birbirinden lezzetli sosisler sizleri bekliyor. Böreklerden poğaçalara, kahvaltı sofralarından çeşitli yemeklere kadar kullanılabilen sosis çeşitleri ile eşsiz bir deneyim elde etmek sizin elinizde. Şimdi gelin, sosis türleri ile ilgili tüm detayları hep birlikte inceleyelim. 

Doğranmış et, tuz ve çeşitli baharatların karıştırılarak doğal bağırsaklara veya yapay kılıflara doldurulması ile elde edilen sosis, Türk mutfağında önemli bir yere sahiptir. Isıl işlem görmüş gıdalar arasında yer alan sosisin son derece köklü bir tarihi bulunuyor. 

Sosisin MÖ 8. yüzyılda Homer tarafından üretildiğini ifade etmek mümkündür. Şair "Odyssey" de Yunanlıların savaştığı sosis kavgalarından bahseder. Bu savaşlarda en cesur olan ödül olarak en iyi sosisleri almıştır.  Romalılar, gerçek sosis sevenler olarak bir üne sahiptir. Başlangıç ​​olarak sadece küçük sosisleri değil, aynı zamanda sosisle doldurulmuş bütün kızarmış et ürünlerini tüketmektedir. Ancak sosis, Türk mutfağında bu denli yoğun bir talep görmemektedir. 

Sosisin Özellikleri

Kesin olan bir şey vardır ki sosis en eski yiyeceklerden bir tanesidir.  MÖ 5000 gibi erken bir tarihte Mısır, Suriye ve Çin'den gelen çizimlerde ve resimlerde tasvir edilmiştir. Kelimenin kökeninde sosis; "bük, karıştır, yuvarla ve bir şeyi çevir" gibi bir anlama gelir.

Antik çağda Yunanlılar sosis için savaştıkları gibi , Orta Çağ'da kasaplar da sosis dövüşleri düzenlerler: En ağır ya da en uzun sosisliyi kim yapar diye yarışırlar ve şenliklerde insanlara ikram ederlerdi.

Sosislerin en temel özelliklerinin kahvaltı da ve çeşitli öğünlerde sık sık tüketilebilen bir gıda olmasıdır. Özellikle böreklerde ve poğaçalarda farklı bir lezzet katan sosis, etin en lezzetli hallerinden bir tanesidir. Etin yağ, tuz ve baharatlar ile marina edilmesi ile elde edilen sosisler birbirinden farklı boyutlarda üretilmekte ve tüketilmektedir. Zarlı ve soyulmuş şekli ile de sunulabilen sosisler kalın İtalyan formu ile de tüketicilerin beğenisine sunulmaktadır. Özel baharatlar ile marine edilerek tatlandırılan gurme sosis çeşitleri Peynircim’de sizlere sunulmaktadır. 

Sosis Nasıl Muhafaza Edilir?

Sosislerin nasıl muhafaza edildiği ile ilgili pek çok soru yöneltilmektedir. Muhafaza koşulları son derece pratik olan sosisler, buzdolabı ve dondurucu da son derece rahat bir şekilde saklanabilmektedir. Paketi açtıktan sonra ürünlerin kurumaması için kapaklı bir kap ya da poşetin içerisine konulması gerekmektedir. Bıçak ile farklı şekiller verilerek pişirilebilen sosis çeşitlerini farklı şekilde de sunabilirsiniz. Kokteyl sosis, füme sosis gibi farklı çeşitleri bulunan sosisler genel olarak hamur işlerine eklenerek tüketilmektedir. 

Sosisin İçeriği

Fosfat tuzları ve sitratlar ham maddelerin sosisteki bağlanmasını iyileştiren bir yapıya sahiptir. Ancak sadece pişmiş sosislerde bu durumun geçerli olduğunu ifade etmemiz mümkündür. 

Glutamat bazen bir lezzet arttırıcı olarak kullanılmaktadır. Bu noktada sosislerde büyük bir avantaj sağlamaktadır.  Daha iyi yapışma için bazı sosislere nişasta (çoğunlukla patates veya mısırdan) eklenmektedir. Ancak kalıcı sosis olarak sunulan et sosisleri eklenemez. Tuz puf, ince kıyılmış bağ dokusu ve tuzdan oluşur. Salamura veya kuru sebzeler, çeşitli otlar, fındık, mantar veya peynir gibi yiyeceklere bazı sosis türleri de eklenir. Sosis türlerindeki yağ içeriği tarife bağlı olarak %3 ile %45 arasında değişir ve az yağlı sosis türleri yüksek kalite olarak değerlendirilmektedir. 

En Kaliteli Sosis Çeşitleri

Peynircim’de birbirinden kaliteli ve güvenilir sosis çeşitleri yer almaktadır. Pınar Kokteyl Sosis, Pınar Uzun Sosis, Maret Sosis, Torku Soyulmuş Sosis, Polonez Frankfurther Sosis, Fümeci Sosis Cheddar, Beşler Sosis Koktely, Namet Sosis Dana Kokteyl, Beşler sosis, Maret Sosis, Polonez Kokteyl Sosis, Polonez Bratwurts Sosis gibi birbirinden farklı sosis çeşitleri sizlere web sitemizde sunulmaktadır.  Siz de söz konusu sosis çeşitleri arasından kendiniz için en uygun olanı seçerek siparişinizi tek tıkla oluşturabilirsiniz. 

 

 

Sırala
FİLTRELE
FİLTRELE
Kategori
FİLTRELE
Üretici Markaya Göre
FİLTRELE
Ürü Puanı

Aramaya başlamak için en az 2 karakter yazmalısınız

Geçmiş Aramalar
Kategoriler
Ürün Favorilere Eklendi.
Anasayfa Kategoriler Sepetim
Hesabım