Support Line Icon
Destek Hattı
0850 346 16 61
2
İndirimli Ürünler
Ücretsiz Kargo
Hızlı Gönderim
Aynı Gün Gönderim
İndirimli Ürünler
Ücretsiz Kargo
Hızlı Gönderim
Aynı Gün Gönderim
Filtreler:
Marka Adı
4 ve 4+ puanlı ürünler
250 - 500 ₺

Siyah Zeytin

Siyah zeytin, kahvaltıların vazgeçilmez tatlarından bir tanesidir. Akdeniz ve Marmara Bölgesi’nde yetiştirilen zeytin ağaçlarından elde edilen siyah zeytinin birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Bu doğrultuda Peynircim’de kendi damak tadınıza ve sevdiklerinizin damak tadına uygun zeytin çeşitlerine ulaşabilirsiniz. 

İnsanlık tarihi kadar eski bir geçmişe sahip olan zeytin ülkemizde en çok tüketilen kahvaltılık ürünler arasında yer almaktadır. Yeşil zeytine göre üretiminin çok daha fazla olduğu bu zeytin türü doğal formantasyon ile elde edilmektedir. Siz de birbirinden lezzetli ve kaliteli bir şekilde üretilen bu zeytin türlerine tek tıkla sahip olmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Peynircim sayesinde en sevdiğiniz zeytin türlerine tek tıkla sahip olabilirsiniz. 

En Lezzetli Siyah Zeytin Çeşitleri

Türkiye’de kaliteli bir şekilde üretilen birçok zeytin çeşidi bulunmaktadır. Bu zeytin çeşitleri Peynircim aracılığı ile sizlere sunulmaktadır. 

  • Jumbo yağlı zeytin
  • Yöresel sele zeytin
  • Taş baskı Gemlik zeytini
  • Gemici mega zeytin
  • Gemlik sele zeytin
  • Dilimli zeytin
  • Az tuzlu zeytin gibi zeytin çeşitleri Peynircim ayrıcalıkları ile sizlere sunulmaktadır. 

Siyah Zeytinin Faydaları

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan siyah zeytinin sağladığı pek çok fayda bulunmaktadır. Söz konusu faydaları genel olarak aşağıdaki gibi sıralayabiliriz. 

Sağlıklı yağ asitleri açısından zengin

Zeytinler ortalama %14 yağ içerir. Yağ asitlerinin yüzde 75'i oleik asit adı verilen tekli doymamış yağ asitleridir. Bu sağlıklı yağ asidinin yüksek tüketimi sayısız fayda sağlamaktadır. Bu kapsamda zeytin anti-inflamatuar etkiye sahiptir ve kardiyovasküler hastalık riskini azalttığı bilinmektedir. Çalışmalar ayrıca oleik asidin vücuttaki kanser genlerinin ekspresyonunu engelleyebileceğini öne sürmektedir. 

Zeytin antioksidanlar açısından zengindir

Zeytin, vücutta antioksidan görevi gören polifenoller açısından zengindir. Söz konusu polifenoller zeytin ve zeytinyağının hafif acı tada sahip olmasına neden olmaktadır. Polifenoller vücuttaki serbest radikallerle savaşmaktadır. Böylece hücrelerin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Nörodejeneratif hastalıklara ve kardiyovasküler hastalıklara karşı aktif olarak koruma sağlarlar. Ek olarak, bazı polifenoller kanser hücrelerinin büyümesini engeller ve daha düşük bir ölüm oranı ile ilişkilidir. 

İltihabı önler

Metabolik sendrom, Alzheimer hastalığı, tip 2 diyabet ve koroner kalp hastalığı genellikle uzun süreli iltihabik süreçlere dayanır. Zeytin ise inflamatuar süreçleri azaltmaya yardımcı olabilir.

Oleuropein gibi polifenoller, karşılaştırmalı çalışmalarda herhangi bir problem yaşamadan ibuprofen gibi anti-inflamatuar ilaçlarla rekabet etmiştir. Bununla birlikte ilaçların çok sayıda yan etkisi vardır. Oysa zeytinin hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. 

Kalp krizi ve felçlere karşı korur

Kalp krizi ve felç, arteriosklerozun bir parçası olarak tıkanmış arterlerin sonucudur. Bununla birlikte arterlerin nihayet tıkanması uzun yıllar alabilir. Öngörülü davrananlar damar sağlığını erken dönemde kontrol altına alabilirler.

Zeytinlerdeki sağlıklı yağ asitleri, kolesterol seviyelerini düşürmede ve sağlıksız LDL kolesterolü oksidasyondan korumada rol oynar. Sonuç olarak inflamatuar süreçler azalır.

Diyabet riskini azaltır

Zeytin ve zeytinyağından elde edilen doymamış yağ asitleri, çok sayıda çalışmanın gösterdiği gibi, tip 2 diyabete karşı koruma sağlar. Bilim adamları, zeytinyağının iltihap önleyici etkilerinin ve insülin duyarlılığındaki iyileşmenin bir kombinasyonundan şüphelenmektedir.  Bir araştırmaya göre, zeytinyağı içeren bir Akdeniz diyeti, tip 2 diyabet riskini yüzde 40'a kadar azaltabilir.

Romatoid artrite yardımcı olabilir

Romatoid artritin bir parçası olarak vücudun bağışıklık sistemi kendi hücrelerine saldırır. Bu, iltihaplanmaya ve nihayetinde eklemlerin şişmesine ve deformasyonuna yol açar. Oleik asidin iltihap önleyici etkisi sayesinde zeytin, romatizma hastalarının iltihap değerlerini düşürmeyi ve oksidatif süreçleri etkisiz hale getirmeyi başarmaktadır. Özellikle balık veya alg yağından elde edilen omega-3 yağ asitleri ile birlikte inflamatuar süreçlerle etkili bir şekilde mücadele edilebilir.

Siyah Zeytin Fiyatları

Kahvaltı sofralarında en çok sevilen lezzet olan zeytini satın almak isteyen kişiler siyah zeytin fiyatları ile ilgili araştırma yapmaktadır. Söz konusu fiyatların tercih edilecek zeytin türüne göre değişkenlik gösterdiğini ifade edebiliriz. Bu noktada siyah zeytin kategorisinde yer alan ürünleri inceleyerek hem sevdiğiniz zeytini türünü bulabilir hem de fiyatlarını öğrenebilirsiniz. 

Peynircim, müşterilerine en kaliteli ve güvenilir ürünleri sunmaktadır. Siz de bu ürünleri inceleyerek tek tıkla siparişinizi oluşturabilirsiniz. 

Sırala
FİLTRELE
FİLTRELE
Kategori
FİLTRELE
Üretici Markaya Göre
FİLTRELE
Ürü Puanı

Aramaya başlamak için en az 2 karakter yazmalısınız

Kategoriler
Ürün Favorilere Eklendi.
Anasayfa Kategoriler Sepetim
Hesabım