Support Line Icon
Destek Hattı
0850 346 16 61
2

Ayran

Türk mutfağının olmazsa olmaz içeceği olan ayran, Peynircim ayrıcalıkları ile sizlere sunulmaktır! En lezzetli, kaliteli ve güvenilir şekilde üretilerek sofralara ulaştırılan ayranın sağladığı faydalardan yararlanmak için doğru adrestesiniz. Şimdi gelin, ayran ile ilgili merak edilen tüm detayları hep birlikte inceleyelim. 

En Lezzetli Ayran Çeşitleri

Peynircim’de sizler için mükemmel ürünler sunulmaktadır. Söz konusu ayran çeşitlerine tek tıkla siparişinizi oluşturarak sahip olabilirsiniz. Ayranın sağladığı pek çok faydadan bahsettik. Peki, bu faydalar nelerdir? Detaylar aşağıdaki gibidir. 

Yağ Oranı Düşüktür

Ayran, tereyağı yapımının bir yan ürünü olan tereyağı yapımından arta kalan sıvıdır. Ekşi krema tereyağı yapılırken kremanın katı bileşenleri sıvıdan ayrılır. Kalan sıvı daha sonra ayrana dönüştürülmektedir. Buna karşılık, tatlı krema tereyağı üretiminde, tipik olarak ekşi ayran elde etmek için kalan sıvının laktik asit bakterileri ile zenginleştirilmesi gerekir.

Tereyağı sütün hemen hemen tüm yağ içeriğini içerdiğinden ayran neredeyse hiç yağ içermez. Bir ile yüzde birinden daha az süt yağ içeriği bu kalori (37 kcal) son derece düşük nedenle. Gibi kefir veya ayran , ayran o olduğu anlamına gelir ekşi süt ürünüdür fermente . Bu fermantasyon, süt ürününü daha dayanıklı hale getirir ve ekşi bir tada sahiptir.

Besin İçeriği Açısından Son Derece Zengindir

Ayran birçok değerli vitamin ve mineral içerir. 100 mg ayranın içeriği genel olarak aşağıdaki gibidir. 

Kalori: 37 kcal

Yağ: 0.9 gr

Protein : 3.3 gr

Karbonhidratlar: 4,8 g (şekerler: 4,8 g)

Kalsiyum : 116 mg

Sodyum: 105 mg

Potasyum : 151 mg

Magnezyum : 11 mg

Demir : 0.1 mg

Değerli Protein Kaynağıdır

Çoğu süt ürünü gibi ayran da değerli bir protein kaynağıdır. Sadece protein tüketimine dikkat etmesi gereken vejetaryenler değil, kilo vermek isteyen herkes bu besinden faydalanır. Çünkü yüksek protein içeriği uzun süreli tokluk hissi sağlar. Yüzde birin altındaki çok düşük yağ içeriği ile ayran, kilosunu önemseyen herkes için ideal bir atıştırmalıktır.

Kalsiyum Oranı Yüksektir

Ayran yüksek bir kalsiyum içeriğine sahiptir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından  önerilen kalsiyum alımına göre , 500 ml ayran bir yetişkinin günlük ihtiyacının yarısından fazlasını karşılar. Mineral, sağlıklı kemikler ve dişler için önemlidir ve osteoporozun önlenmesine yardımcı olur.  Vücut kalsiyum rezervinde depolayabildiğinden, ayran sizi uzun vadede osteoporozdan korumak için idealdir. Ayrıca DGE'ye göre düzenli süt ürünleri tüketimi kolon kanserine karşı koruma sağlamalıdır.

Sağlıklı cilt, saç ve tırnaklar için B vitaminleri  ayran A ve D vitaminleri ile daha az puan alır.Ancak B2 , B5 ve B12 gibi bazı önemli B vitaminlerini içerir. B vitaminleri hücre büyümesini destekler ve böylece pürüzsüz bir cilt, parlak saçlar ve sağlıklı tırnaklar sağlar.

Laktik Asit Bakteriler İçermektedir

Sağlıklı bir bağırsak florası için laktik asit bakterileri son derece büyük bir öneme sahiptir. Sağlıklı bakteriler, bağırsakta hafif asidik bir ortam yaratarak ayranın sindirimini kolaylaştırır ve sindirimi destekler. Bağırsak mukozasına saldırabilecek zararlı bakteriler orada kendilerini rahat hissetmezler. Bu, ayranı aynı zamanda ishal ve kabızlığa karşı da yardımcı olan probiyotik bir gıda yapar. Dünya sağlık örgütü her gün (örneğin, ayran, kefir veya yoğurt) fermente süt ürünlerinin yaklaşık 150 g alıcı önerir. Araştırmalar bunun tip 2 diyabet riskini azalttığını gösteriyor.

Ayran Fiyatları

Lezzetli ve güvenilir markalar tarafından satışa sunulmuş olan markalardan ayran satın almak için doğru adrestesiniz. Ayran lezzetinden vazgeçmek istemeyenler için ayranin faydalarını da değerlendirmek gerekir. Nitekim eti doğru tüketmediğinizde oluşabilecek riskler ciddi manada fazladır. Kuru et de bu noktada tüketilmesi faydalı bir lezzettir. Ancak her şeyin fazlası zarar sözünden yola çıkarak ayranı günlük olarak düzeyli miktarlarda tercih etmelisiniz. 

Lezzet beklentilerinize cevap vermesi açısından özel olan ayranı Peynircim ayrıcalığıyla satın alabilirsiniz. Özellikle de hijyenik bir şekilde hazırlandığından bu lezzet pek çok tüketici için vazgeçilmezler arasındadır. Arzu ettiğiniz kaliteyi yakalamak ve size en uygun ürünü satın almak Peynircim ile mümkün olacak!

Sırala
FİLTRELE
FİLTRELE
Kategori
FİLTRELE
Üretici Markaya Göre
FİLTRELE
Ürü Puanı

Aramaya başlamak için en az 2 karakter yazmalısınız

Kategoriler
Ürün Favorilere Eklendi.
Anasayfa Kategoriler Sepetim
Hesabım